SOA (Service Oriented Arhitecture) kao softverska arhitektura razvija se vrlo brzo te preuzima i ostvaruje sve veći broj enterprise sistem integracijskih projekata. Razloga za to je mnogo pa spomenimo samo neke. Mogućnost brzog stvaranja softvesrke usluge kako za korisnika unutar, tako i za korisnika izvan poslovne organizacije, velika integracijska moć sa već postojećim aplikacijskim sustavima, višestruka iskoristivost servisa, upotreba najnovijih softverskih tehnologija na razvojnoj razini, mogućnost kvalitetnog monitoriranja i upravljanja kako servisima tako i poslovnim procesima. Moglo bi se dakle reći da je SOA kao filozofija i arhitektura vrhunac današnje softverske industrije. Oracle je vrlo brzo i uspješno uskočio u vrtlog munjevitih i velikih promjena na tom području te IT svijetu ponudio Oracle SOA Suite, kompletno, kvalitetno i vrlo moćno SOA rješenje. Oracle SOA Suite sastoji se od nekoliko glavnih komponenti, spomenimo sada samo one najvažnije.
Integrated Service Environment (ISE), komponenta za izradu servisa tj. višestruko iskoristivih "crnih kutija" koje se onda drugom komponentom, Oracle BPEL Process Managerom, orkestriraju u poslovni proces. Poslovni proces zatim pruža uslugu internim i/ili eksternim aplikacijama odnosno krajnjim korisnicima poslovnog sustava.
Osim spomenutih servisa BPEL Process Manager u kreiranju poslovnog procesa može koristiti i mnoge gotove adaptere koji podržavaju dohvat i dostavu podataka protokolima na svim razinama (baza podataka, FTP, JMS, WebSphere MQ ... itd.) Takvi adapteri dio su ESB-a (Enterprise Service Bus) vrlo značajne, zapravo i ključne komponente SOA Suita. Ona i suštinski izvodi poslovni proces kao skup usklađenih servisa i adaptera te ostvaruje integraciju sa drugim aplikacijskim sustavima. Brine se o dostavi, usmjeravanju, monitoriranju poslovnih dokumenata koji putuju SOA poslovnim procesom.
Jednostavan primjer periodične dobave tečajne liste sa javnog servisa Hrvatske Narodne Banke te njezino transformiranje u različite formate (baza podataka, XML, PDF, ASCII), a zatim i nuđenje takvih formata korisniku putem web servisa, pokazati će kako se korištenjem SOA alata može uštediti puno vremena u kreiranju usluge koja mora kratkim rokom i kvalitetom zadovoljiti krajnjeg korisnika.
Vrlo bitan dio Oracle SOA Suita je i onaj administracijski. Administracijski alati zapravo su lijepo dizajnirane i korisniku vrlo pristupačne web aplikacije u kojima se svi poslovni procesi te servisi mogu detaljno monitorirati te dodatno konfigurirati. Najvažniji od njih je Oracle BPEL Control.

Detalji o predavanju

Vrsta: Predavanje / Lecture

Razina težine: Srednje detaljno / Detailed

Poželjno iskustvo slušatelja: Bez iskustva (1 g. i manje) / No experinace

Poželjna funkcija slušatelja:
Krajnji korisnik / End User
Developer
Dizajner / Designer
Menadžer - operativni / Manager - Operational

Predviđeno vrijeme trajanja rada - aktivnosti: 45 min

902_Baričević BPA SOA .pdf 498,53 kB

O predavaču

Marko Baričević

Arbor Informatika d.o.o. Rijeka

Marko Baričević radi u tvrtci Arbor Inormatika kao projektant/programer informacijskih sustava.

Diplomirao je 2003. godine na Fakultetu organizacije i informatike
u Varaždinu.
Sa SOA orijentiranim alatom susreo se već i pri samom pisanju diplomskog
rada pod naslovom
"Integracija aplikacija elektroničkom razmjenom podataka korištenjem Microsoft BizTalk Servera".
Prvo radno iskustvo od gotovo dvije godine još u vrijeme studiranja stekao je u tvrtci InfoOpus gdje je radio kao
Java web i PL/SQL programer te dobro upoznao bazne Oracle tehnologije.
Prvi pravi iskustveni doticaj sa sistem integracijskim produktima ostvaruje u tvrtci
TIS Poslovno Umrežavanje gdje radi kao tehnički konzultant za produkt Gentran Integration Suite
američke tvrtke SterlingCommerce.
Na projektima implementacije Integration Suita stiče bogato iskustvo
iz polja servisno orijentirane sistemske integracije.
Ostala područja interesa: Java/J2EE open source tehnologije, napredne web tehnologije,
object/relational persistence tehnologije (TopLink, Hibernate)